Yaratıcı Drama Kapısı

DRAMA

Konu: Yaratıcı Drama ile Tanışma

İçerik: Yaratıcı drama son yıllarda öne çıkan öğretim yöntemlerinin başında gelmektedir. Eğitim ortamlarında bu yöntemin kullanılmasındaki amaç, öğrenciyi doğrudan öğrenmenin merkezine koyarak, kalıcı öğrenmeyi sağlamaktır. Drama, doğaçlama, rol oynama ve tiyatro etkinliklerinden yararlanarak öğrencilerin bir yaşantıyı, bir olayı, bir fikri veya soyut bir kavramı oyunsu süreçle canlandırmasıdır. Yaratıcı drama bu şekliyle öğrencilere hangi durumlarda nasıl davranmaları gerektiğini yaşayarak öğreten bir yöntem olmanın yanı sıra, öğrencilerin konuşma becerisini geliştirdiği gibi; etkili dinleme, eleştirel düşünme, analitik beceriler, karar verme ve yaratıcılığı geliştirir. Yaparak yaşayarak öğrenme fırsatını verdiği için, öğrencilerin konu ve olayları nesnel biçimde çözme yetenekleri gelişir.

Günümüz eğitim yaklaşımı olarak nitelendirilen etkinlikler içerisinde yaratıcı drama çalışmalarına yer verilmesi, örgün eğitimin her basamağında ve yaygın eğitimde giderek daha da yaygınlık kazanmaktadır. Örgün eğitimde önemli olan öğrenciyi edilgen bir dinleyici durumundan kurtarabilmek, onu bedeni ve duyu organları ile harekete geçirebilmek ve konuları canlandırarak yaşanır duruma getirebilmektir. Kısacası yaratıcı drama bireyin eğitim ve öğrenme isteğini arttırıcı bir eğitim yöntemidir.

İşte bu nedenlerle eğitimcilerin yaratıcı drama ile tanışmasını istiyoruz. Bu atölye eğitimcilerin “Yaratıcı drama nedir?”, “Yaratıcı drama ne değildir?”, “Uygulama alanları nelerdir?”, “Nasıl ve hangi ortamlarda uygulanabilir?” sorularının cevaplarını deneyimleyerek kesfedecekleri bir çalışmadır. Eğitimciler bu atölye ile sınıflarında uygulayacakları küçük oyun ve etkinlikler öğrenerek, yaratıcı drama süreçlerinde ilk basamağı çıkmış olacaklar.

Süre: 2 saat

Eğitmen : Nilüfer Turan

nilüfer turan

2005 İstanbul Üniversitesi Dokümantasyon ve Enformasyon mezunu Nilüfer Turan, 10 yılı aşkın süredir özel eğitim kurumlarında kütüphane öğretmeni, okuma temelli müfredat geliştirme ve okuma uzmanı, yaratıcı drama öğretmeni olarak görev almaktadır. Çalıştığı eğitim kurumlarında anaokulu ve ilkokul öğrencileriyle bilgi okuryazarlığı, araştırma teknikleri, eleştirel düşünme ve yaratıcı yazarlık dersleri vermektedir. Ayrıca öğrencilerin okuma kültürü edinme süreçlerine gerçekleştirdiği projelerle destek olmaktadır. Hayata geçirdiği projelerini birçok platformda eğitimcilerle paylaşma fırsatı bulmuştur. 2011 yılında yaratıcı drama ile tanışarak, yaratıcı drama eğitimi almaya başlamıştır. Verdiği dersleri yaratıcı drama tekniğini kullanarak yapılandırmasıyla öğrencilerin derslere katılımı ve öğrenmelerinde olumlu gelişimi gözlemleyerek yaratıcı dramaya artan inancıyla freelance çalışmaya başlamıştır. 2015 Ağustos ayından itibaren yaratıcı drama ile ilgili farklı yaş grupları için atölyeler yazıyor. Yaratıcı drama liderliği yapıyor. Çok sevdiği çocuk kitaplarını okumaya devam ediyor. Okuduğu ve sevdiği kitapları paylaşmaya karar veren Nilüfer Turan, “nedenbukitap” instagram hesabıyla Aralık 2015’ten itibaren minik kitapseverlere sesleniyor

Tarih ve Saat:

2.2.2016 /14:00-16:00

veya

4.2.2016 /16:00-18:00

Ücret: 75 TL (KDV Dahil)

Kontenjan 10 kişi ile sınırlıdır.

Kayıt İçin:

Kayıt formu: Lütfen tıklayın, Kayıt yaptırmak istiyorum.

Ödemenizi yaptıktan sonra dekontu dreamtoedu@gmail.com’a göndermenizi rica ederiz.

Banka detayları: Eva Buyuksimkesyan

Finansbank Osmanbey Şehir (code: 00979) Istanbul

IBAN: TR74 0011 1000 0000 0060 1780 73